آموزشیسبک زندگیمد و زیباییهمه مقالات

جذابیت از نگاه علم ژنتیک

امروز در مجله اینترنتی روزمره “جذابیت” را از جنبه های مختلف خواهیم دید و قانون جذب را با هم مرور میکنیم.ما دوست داریم فکرکنیم احساسات عاشقانه چیزهایی خود به خودی و توصیف ناپذیرند که از قلب ما سرچشمه می گیرند. اما در حقیقت این مغز شماست که با انجام محاسبات پیچیده در عرض چند ثانیه میزان جذابیت را بدست می آورد. خیلی شاعرانه به نظر نمی رسد،اینطور نیست؟ اما اینکه این محاسبات در مغز شما اتفاق می افتد به این معنا نیست که تمام آن احساسات عاشقانه پرشور و پیچیده تنها در سر شماست.

قانون جذب در فلسفهٔ اندیشه نوین، باوری است که طبق آن با تمرکز بر افکار منفی یا مثبت، مردم می‌توانند تجربه‌های مثبت یا منفی را به زندگی خویش وارد آورند و آن را تجربه کنند.

این باور بر اساس ایده‌ای است که مردم و افکارشان هر دو از «انرژی خالص» ساخته شده‌اند و از طریق فرایند «انرژی‌های همانند، همدیگر را جذب می‌کنند» شخص می‌تواند سلامت، رفاه و روابط شخصی خویش را ارتقا بخشد.

باور به فرضیه جذب مبتنی بر این ایده است که مردم و افکارشان از «انرژی خالص» ساخته شده‌اند، و از آنجا که «انرژی‌های مشابه یکدیگر را جذب می‌کنند»، شخص می‌تواند با «افکار مثبت» سلامتی، ثروت و ارتباطات فردی اش را بهبود بخشد.

هواداران پارادایم ذهن-قدرت عموماً تکنیک‌های تجدید شناختی را با تاییدها و تجسم خلاقانه ترکیب می‌کنند تا افکار «منفی» و خود تخریب‌گر را محدود سازند و افکار «مثبت» و سازگارانه را جایگزین آن نمایند.

مؤلفهٔ کلیدی این فلسفه این است که به منظور تغییر مؤثر الگوهای فکری منفی یک نفر، شخص باید احساس کند که (از طریق تجسم خلاقانه) مایل است این تغییرات رخ دهند. ترکیب افکار مثبت و احساسات مثبت به شخص اجازه می‌دهد تا از طریق قانون انرژیک «پیشنهادی»، تجارب و فرصت‌های مثبت را «جذب» نماید.

بیشتر بخوانید :  درمان افسردگی و بهبود سلامت روانی با ورزش

قانون جذب هیچ اساس علمی ندارد و به عنوان شبه علم مورد خطاب قرار گرفته‌است. تعدادی از محققان سوءاستفاده از مفهوم علمی توسط هواداران را مورد انتقاد قرار داده‌اند.

در حقیقت، تمام حواس پنج گانه شما در جذابیت نقش دارند ، هر کدام قادرند تا جذاب بودن یا نبودن چیزی را بفهمند.

چشم ها اولین عضو در جذابیت هستند. بسیاری ازاستانداردهای زیبایی‌های بصری بین فرهنگ‌ها و مناطق مختلف متنوع هستند، و نشانه های جوانی ، باروری و سلامت خوب، یا پوست لطیف و بدون آسیب، همواره خواهان داشته‌اند. چرا که آنها با آمادگی باروری و تولید مثل در ارتباط هستند.

هنگامی که در دیدمان چیزی دوست داشتنی‌ست، به طور غریزی به آن نزدیک تر می‌شویم تا حواس دیگر ما نیز بتوانند بررسی کنند.

سهم بینی در عاشقانگی و جذابیت بیشتر از اینکه توجه به عطر و ادکلن باشد هست. بینی قادر به برداشتن سیگنالهای طبیعی شیمیایی‌ست که به فِرِمون معروفند. آنها تنها انتقال دهنده اطلاعات مهم فیزیکی یا ژنتیکی در مورد منبع خود نیستند. بلکه قادرند تا پاسخی فیزیولوژیکی یا رفتاری در شخص گیرنده را فعال کنند.

در یک مطالعه، روی گروهی از زنان که در زمان متفاوتی ازچرخه تخمک گذاری خود بودند، ۳ شب تی شرت ثابتی پوشیدند. پس از آن مردان داوطلب به صورت تصادفی تا هر یک از دو پیراهن پوشیده شده و هم یک پیراهن پوشیده نشده را بو کنند.

در نمونه ای که لباس یک زنی که تخمک گذاری کرده بود بوییده شد. نمونه تست بزاق افزایش در تستسترون را نشان داد.

این افزایش تستسترون ممکنه باعث بشه مرد زن را دنبال کند. در صورتی که ممکن هست خودش متوجه نشده باشد.

بیشتر بخوانید :  خانم های باردار این غذاها را نخورید !

بینی یک زن کاملا هماهنگ است با مولکولهای MHC مجموعه سازگاری بافتی اصلی که برای مبارزه با بیماری استفاده می شود.

در این مورد، جنس مخالف جذب می شود.

وقتی در تحقیق از زنان خواسته شد تا پیراهن مردان مختلف را بو کنند، آنها رایحه ای رو ترجیح میدادند که مولکولهای MHC مردان با آنها متفاوت باشند. که کاملا منطقی است.

ژنهایی که نقش بیشتری درمصونیت دارند ممکن هست که در زنده‌ ماندن فرزندان امتیاز عمده‌ای داشته باشند.

گوش‌های ما همچنین جاذبه‌های را تعیین می‌کنند. مردان زنانی با صدای نازک و ریز و با روح لطیف را ترجیح می‌دهند، و این خصوصیات با اندام‌های کوچکتر همبسته و قرین هستند.

در حالی که زنان صدای بم را که برای اندام‌های بزرگتر مناسب است را ترجیح می‌دهند.

و خیلی شگفت‌‌آور نبود که معلوم شده که لمس کردن برای عاشقانگی بسیار مهم هست.

در این آزمایش بررسی نقاط جذابیت ،شرکت کنندگان متوجه نبودند که مطالعه شروع شده، از آنها خواسته شد که فنجان قهوه‌ را برای مدت کوتاهی نگه‌دارند،

یا قهوه‌ها داغ و یا سرد بودند.

سپس، شرکت کنندگان داستانی را در مورد فردی فرضی خواندند، و از آنها خواسته شد تا شخصیت‌ داستان را ارزیابی کنند. کسانی که قهوه گرم را نگه‌ داشته بودند حسشان نسبت به شخصیت داستان شادتر، اجتماعی‌تر، سخاوتمند تر و خوش ذات‌تر بود.

کسانی که فنجان قهوه سرد را نگه‌ داشته بودند، شخصیت داستان را فردی سرد مزاج، تودار، و نامهربان خواندند.

اگر همسر بالقوه بتواند از همه این آزمایشات موفق بیرون آید، هنوز هم یک مورد باقی هست: رسوایی اولین بوسه،

بیشتر بخوانید :  چه ورزش هایی برای کاهش وزن مناسب است؟

تبادل غنی و پیچیده‌ای ازحس لامسه و شیمیایی ، مانند بوی نفس فرد، و مزه دهنشان صورت می‌پذیرد.

این لحظات جادویی بسیار مهم هستند که یک بیشتر زنان و مردان گفته‌اند که جذابیت فرد مقابل‌شان بعد از اولین بوسه بدی که داشته‌اند از دست رفته است.

هنگامی که جذابیت تائید شد، جریان خود توسط هورمونِ نوراپی نفرین افزایش می‌یابد، و سیستم واکنشی جنگ و گریز شما را فعال می‌کند.

قلب‌تان سریع تر می‌زند، مردمک چشم‌ای شما گشاد می‌شود، و بدن‌تان گلوکز بیشتری برای افزایش انرژی ترشح می‌کند، نه به دلیل اینکه شما در خطر هستید بلکه به خاطر اینکه بدن‌تان به شما می‌گوید که چیز مهمی در حال وقوع هست.

برای کمک به تمرکز‌تان، نوراپی‌نفرین نوعی تونل دید برای مسدود کردن حواس‌تان در محیط اطراف ایجاد می‌کند، احتمالا حتی احساس تان نسبت به زمان را هم منحرف می‌کند، و حافظه شما را افزایش می‌دهد.

شاید این توضیح دهد که چرا مردم هرگز اولین بوسه‌شان را فراموش نمی‌کنند.

این ایده که خیلی از جذابیت‌ها برای ما تحت تاثیر مواد شیمیایی و زیست تکاملی قرار دارد ممکن است سرد و علمی به نظر رسد تا اینکه عاشقانه.

اما دفعه بعد که کسی را که دوست دارید دید، سعی کنید درک کنید که چگونه تمام بدن‌تان در حال پیدا کردن تطابق‌هاست تا تصمیم گیری کند که آیا این غریبه زیبا برای شما مناسب است یا خیر.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن