آموزشیدنیای اقتصادهمه مقالات

اوراق قرضه (Bond) و انواع آن

سلام،امروز در وبسایت روزمره میخواهیم با مفهوم اوراق قرضه و کارایی انواع آن آشنا بشویم. ما بدون وام گرفتن ، قدرت خرید اموالی مثل خودرو یا خانه نداریم . مشاغل و کسب و کارها نیز چنین کاری انجام می دهند . کسب و کار ها معمولا برای تامین مالی فعالیت های خود ، حضور در بازاری جدید ، نوآوری و رشد ، رشد در کسب و کار و … به وام نیاز دارند . شرکت ها (ناشر) با انتشار اوراق قرضه ، از سرمایه گذاران سرمایه دریافت کرده و به همین منظور ، در بازه ای مشخص علاوه بر بازپرداخت اصل پول ، سود ثابت دوره ای (کوپن)  بابت این سرمایه گذاری به آن ها پرداخت می کنند . این اوراق به نام اوراق با درامد ثابت نیز شناخته می شوند .

بنابراین روش دیگر برای شرکت ها ، تامین مالی با استفاده از صدور اوراق قرضه برای افرادی است که می خواهند آن ها را خریداری کنند. درنتیجه ، اوراق قرضه همان وام است .

اوراق قرضه را مثل سهام می توان مبادله کرد . وقتی شخصی اوراق قرضه ی خود را با قیمتی پایین تر از ارزش اسمی سهام  (Face Value) بفروشد ، گفته می شود که فروش با تنزیل  (Discount) انجام گرفته است .

اما اگر با قیمتی بالاتر از ارزش اسمی فروخته  شود ، گفته می شود که با صرف (Premium) به فروش رسیده است .

انواع اوراق قرضه چیست:

اوراق قرضه دولتی :

این اوراق به منظور پرداخت حقوق ، صرتحساب ها ، تامین مالی برنامه ها و … انتشار می یابند .

بیشتر بخوانید :  تعیین جنسیت فرزند بد‌ون سونوگرافی!!

همچنین اوراق قرضه کشور های باثبات مثل آمریکا ، من جمله امن ترین سرمایه گذاری ها محسوب می شوند و در طرف دیگر ، اوراق قرضه کشور های درحال توسعه ، دارای ریسک بالایی هستند .

اوراق قرضه شهرداری :

شهرها ، کشور ها و مناطق مختلف این اوراق را به منظور پرداخت هزینه پروژه ها مانند ساخت مدرسه ، خیابان ، بیمارستان و … انتشار می دهند و معمولا زمانی این کار را انجام می دهند که به پولی بیشتر از میزان مالیات جمع آوری شده نیاز داشته باشند .

اوراق قرضه شرکتی :

این اوراق توسط شرکت ها به منظور تامین هزینه ها انجام می شود . تقاوت این اوراق با اوراق دولتی در آن است که در اوراق شرکتی ، شما امکان کسب سود بیشتری دارید اما به همان مقدار ریسک بالاتری نیز تحمل می کنید .

همچنین تفاوتی که بین سرمایه گذاری در سهام و در اوراق قرضه وجود دارد اینجاست که شما با خرید سهام ، مالکیت بخشی از یک شرکت را بدست می آورید درحالیکه شما با سرمایه گذاری در اوراق قرضه ، شما به یک شرکت وام داده اید . به همین شکل ، شما در خرید سهام بازار پر نوسان تر و پر ریسک تری را تجربه کرده و ممکن است سود بیشتری نسبت به اوراق قرضه بدست آورید . اما در اوراق قرضه معمولا به شما سود ثابتی تعلق می گیرد .

شما می توانید لیست اوراق مشارکت را در سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران مطابق تصویر مشاهده کنید

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن